Kujurite Ühenduse loomaskulptuuride näitus

„Täna ma päästan nii palju kärbseid kui saan“
Tartu Kunstimajas 29.06 – 23.07.2017 ja Tallinna Loomaaia Keskkonnahariduskeskuses 26.08 – 03.09.2017.
Kui loomadesse suhtumise järgi võiks inimesi jaotada loomasõpradeks ja nendeks teisteks, siis sama põhimõtet jätkates võiks skulptoridki jaguneda loomaskulptuuride loojateks ja ülejäänuteks. On märkimisväärne, et animaplastika on nimetatud eraldi skulptuurižanrina ja loomi kujutav kunstnik on saanud erilise nimetuse – animalist.
Eeldada võib, et loomadest skulptuure loovad enamasti kunstnikud, kes loomi armastavad või neid ise peavad, ja kunstist, mis loodud suhtluses lemmikloomadega, kandub vaatajani positiivse ja harmoonilise energia voog. Kas eelnevast võib tuleneda, et ekspositsioon kujuneb teraapiliseks? Mitte kõik ei ole idüll. Raevukas ja stressiküllane aga ka nõutust ja jõuetust tekitav kaasaeg hiilib ka seadvõrd turvalisse ekspositsiooni kui loomaskulptuuride näitus.
Eesti Kujurite Ühenduse näitus loomaskulptuuridest toob kokku eesti skulptorite eripärased, nii tuntud kui seni esitlemata tööd, püüdes leida vastuseide mitmetele küsimustele:
Milles seisneb loomaskulptuuri erilisus? Kui paljud eesti skulptoritest tegelevad loomaskulptuuride loomisega? Kas mõni meist on ka salajane animalist? Miks me ikka ja jälle ainest otsides loomaskulptuuri poole pöördume? Missugused animalistide motiivid ja ajendid ning kuhu me selle kõigega tänaseks jõudnud oleme?
Näitusel esinevad
Mihhail Duhhomjonok, Eike Eplik, Aime Jürjo, Bruno Kadak, Tauno Kangro, Edith Karlson, Mati Karmin, Tiiu Kirsipuu, Ellen Kolk, Georg Kotter, Ilme Kuld, Riho Kuld, Aime Kuulbusch, Leena Kuutma, Peeter Leinbock, Elo Liiv, Aleksander Litvinov, Airi Luik, Jaan Luik, Eneken Maripuu, Jaan Mass, Toomas Mikk, Jüri Ojaver, Terje Ojaver, Hille Palm, Per William Petersen, Kalle Pruuden, Rait Prääts, Simson Seakülast, Ahti Seppet, Gea Sibola Hansen, Tõnu Smidt, Jaak Soans, Hannes Starkopf, Ivan Zubaka, Mari-Liis Tammi-Kelder, Airike Taniloo, Endel Taniloo, Aili Vahtrapuu, Vergo Vernik, Ekke Väli
külalisena Rao Heidmets ja in memoriam Irina Rätsep ja Külli Tammik.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital

Artiklid:
Sina, mehaaniline inimene! (Sirp)
Kujurid armastavad kõige enam kaslasi (Postimees)

krbs_Tana

krbs_1

krbs_2

krbs_3

krbs_4

krbs_5

krbs_6

krbs_7

krbs_8

krbs_9

krbs_10

krbs_11

krbs_12

krbs_14

krbs_15

krbs_16

krbs_17

krbs_18

krbs_19

krbs_20

krbs_21

krbs_22

krbs_23

krbs_24

krbs_25

krbs_26

krbs_27

krbs_28

krbs_29

krbs_30

krbs_31

krbs_32

krbs_33

krbs_34

krbs_35

krbs_36

krbs_37

krbs_38

krbs_39

krbs_40

krbs_41

krbs_42

krbs_43

krbs_44

krbs_ link1 krbs_link2