Eesti Kujurite Ühenduse aastanäitus ISEENESEST

Pärnu Uue Kunsti Muuseumis 5.09. – 5.10.2008
Kas on aeg loobuda mõistest skulptuur? Ehk see termin eksisteerib veel vaid kui mineviku tähis ega suuda olla tänaste ja homsete skulptorite kaemuste väljundiks.
Skulptuuri mõistet asendab kolmemõõtmeline objekt, installatsioon, arhitektoon jms. Ning isikud, kes mingil põhjusel skulptuuri järgi küsivad, on kantud nostalgiast vanade heade aegade järele.
Skulptuurinäituse üleskutse oli mõtiskleda skulptuurist kui nähtusest, näituse teemaks oli skulptuur ise, selle olemus, defineerimiskatse:
Mida teeb skulptor, kui ta ei modelleeri monumenti, portreed, aktifiguuri?
Mil moel on võimalik esile kutsuda uut kogemust füüsilise maailma eksisteerimisest? Kasutades mateeriat, seda vormida ja venitada kuni see iseseisvaks saab?
Transformeerides ainet erinevas ulatuses, erineval printsiibil?
Näituse kujundas Terje Ojaver. Osalesid Toomas Altnurme, Üllar Kallau, Tauno Kangro, Jass Kaselaan, Tiiu Kirsipuu, Ellen Kolk, Aime Kuulbusch, Elo Liiv, Jaan Luik, Eneken Maripuu, Endrico Mäsak, Jüri Ojaver, Terje Ojaver, Hille Palm, Anu Põder, Rait Pärg, Ahti Seppet, Tõnu Smidt, Mari-Liis Tammi, Endel Taniloo, Elin Tober ja Aili Vahtrapuu.
Näituse avamise 4. septembril juhatas sisse Pärnu rannapargis asuvate skulptuuride pesemine.
Kaheksakümnendatel töötasid Pärnus linna ettevõtmisel mitmed tunnustatud Eesti skulptorid: Ellen Kolk, Lembit Palm, Ilme ja Riho Kuld jpt. Haljasaladel asuvad tööd on aja jooksul tumedaks tõmbunud ja vajab puhastamist. Pesemisaktsiooniga püüti tõmmata linnavalitsuse ja avalikkuse tähelepanu linna avaliku ruumi skulptuurikogule.
Näitusega kaasnes filmiprogramm:
„Rännak” skulptor Edgar Viies
„Armsad idealistid” skulptorid Signe ja Arseni Mölder
„Pronksiag” skulptuurinäitus Tallinna Kunstihoones 2001
Töötas skulptuuriklass:
Elo Liivi skulptuuriklass 24.-27.september. Marmor-, dolomiit- ja talgikiviskulptuur.
Aime Möldri skulptuuriklass 02.- 04. oktoober. Keraamiline skulptuur.
Näitust toetasid Eesi Kunstnike Liit, Eesti Kultuurkapital

PILTIDEL: Skulptuuride pesemine Pärnu rannapargis. Avamine. Avamine, esilpaanil Jüri Ojaveri installatsioon. Kunstnike Terje Ojaveri, Aili Vahtrapuu, Hille Palmi, Anu Põderi, Tiiu Kirsipuu ja Jass Kaselaane tööd.

IS_1 IS_2 IS_3

IS_4 IS_5 IS_6

IS_7 IS_8 IS_12